SYNOLOGY DS-209+II (Poštovní stanice) - ROUNDCUBE webmail pro přístup k e-mailům přes webové rozhraní - návod pro admina i uživatele. AKTUALIZOVÁNO

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ: Tento dokument je z archivu na www.wifimorava.com (+420-776-206200) . Za obsah článků jiných autorů a správnost případných informací v nich obsažených neručíme. Pokud byl znám zdroj článku, byl vždy uveden.



Na sérii článků z minulého týdne o Synology Disk Station HDR Synology DS-209+II Disc Station pro SATA disky, Glan, USB2.0 nyní navazujeme článkem jak spustit svůj malý e-mailový server doma přes RoundCube, který na tento malý domácí server lze doinstalovat prostřednictvím balíčku MailStation-20090225-010.spk (Mail Station package). Již v úvodu však upozorňuji na to, že je to opravdu určeno pro domácnosti a není to vhodné kvůli slabotě, železa pro malé firmy! RoundCube je webový e-mailový klient - tzn. aplikace, která vám umožňuje přihlášení ke své e-mailové schránce a přístup k poště přes internet odkudkoli z celého světa z libovolného PC nebo jiného zařízení s přístupem k internetu (mobilní telefon, PDA a další). Dnešní článek je takový rychlokvašák, který popíše jak na zprovoznit doma ... a jako vždy bez jakýchkoliv záruk ! Článek není pro uplné zajíčky - vyžaduje základní znalosti počítačových sítí a velmi dobré uživatelské znalosti operačního systému Microsoft Windows XP, Vista, Seven ! Pozor - článek není ješt úplně dokončen (bude ještě doplněn).



UPOZORNĚNÍ NA ÚVOD
NEINSTALUJTE BETA VERZI synology_ppc853x_209+II_0850.pat , ale STABLE VERZI synology_ppc853x_209+II_0942.pat
(v Beta verzi nejede phpMyAdmin a také nerozjedete pošťáka - webmail )

Nyní popis RoundCube vlastností:

Adresa aplikace pro naše otestovaní: http://mail.luksa.eu/
http://www.luksa.eu/mail/

Dostupné jazyky:
čeština (dostupná v betaverzi ), slovenština, angličtina (britská), angličtina (americká), němčina, němčina (švýcarská), španělština, francouzština, polština, ruština, albánština, arabština, arménština, ázerbájdžánština, bosenština, bulharština, katalánština, čínština - zjednodušená, čínština - tradiční, chorvatština, velština, dánština, esperanto, estonština, baskičtina, finština, nizozemština, galicijština, gruzínština, řečtina, hebrejština, hindština, maďarština, islandština, indonéština, irština, italština, japonština, korejština, kurdština, lotyština, litevština, makedonština, malajština, nepálština, norština, perština, portugalština (brazilská), portugalština, rumunština, srbština, sinhalština, slovinština, švédština, thajština, turečtina, ukrajinština, vietnamština

RoundCube je špičkový nástroj, který patří ve svém oboru webmail aplikací k jedné z těch nejpopulárnějších po celém světě! Nejdůležitější vlastností RoundCube je všudypřítomné využití technologie AJAX, které poskytuje přizpůsobitelnější a ovladatelnější uživatelské rozhraní než je běžné u tradičních webových poštovních klientů.

Oficiální stránky projektu RoundCube

Výběr z vlastností a funkcí aplikace RoundCube

Přihlášení u nás na lokále http://10.26.1.222/mail/ :

 

Uživatelské nastavení (zde si to nastavuje uživatel):

 

Profil uživatele:

 

Přehled a čtení zpráv:

RoundCube

 

Psaní zprávy:


 

Integrovaný adresář kontaktů:

 

Přehledná a intuitivní správa externích IMAP schránek:

RoundCube

TROCHU MIMO MÍSU JE NASTAVENÍ ODESÍLÁNÍ UPOZORNĚNÍ:

Po té Vám budou přicházet podobné zprávy mailem:

Vážený uživateli,
luksaeu dokončil kontrolu konzistence svazku 1. Systém je nyní připraven k použití.

S pozdravem
Synology Disk Station
-----

Vážený uživateli,
blahopřejeme! Úspěšně jste nastavili e-mailová upozornění na hostiteli luksaeu.
Další konfiguraci systému můžete najít zde: http://10.26.1.222:5000/.
(Pokud se nemůžete připojit k serveru, obraťte se na správce.)

S pozdravem
Synology Disk Station


Návod pro uživatele webového rozhraní

Webmail RoundCube je založen na webovém rozhraní pro práci s poštovní schránkou. Uživatel se na našem webu může přihlásit do své schránky na adrese http://mail.luksa.eu/ . Přihlašovací jméno zadávejte pouze ve tvaru uživatelského jména (obecně tedy to, co máte v adrese před zavináčem, např. novotny.roman), tedy bez @luksa.eu . Do hesla nezapomeňte napsat heslo. Po přihlášení se zobrazí velice jednoduché, "čisté" a přehledné rozhraní odpovídající zažité práci s webmaily nebo poštovními klienty - vlevo seznam složek, napravo seznam zpráv. V horní části je potom několik ikonek pro další volbu.

Nastavení
Než začnete webmail používat, upravte si osobní nastavení. Napravo nahoře je Osobní nastavení (pokud máte anglické rozhraní, tak Personal settings), po kliknutí máte k dispozici nastavení na 3 záložkách. Na té první (Vlastnosti) si můžete změnit anglické rozhraní na české, proto dál nebudu popisovat volby v angličtině. Kromě jazyka zde můžete nastavit časovou zónu, počet řádků zpráv nebo interval ukládání rozepsaných zpráv. Zajímavou volbou je hezčí datum, které po zapnutí zobrazuje aktuální den jako Dnes, Čt a pod., jinak po vypnutí zobrazuje u zpráv vždy datum.Druhá záložka slouží k nastavení složek. Základní složky jsou dány systémem, nelze je měnit ani mazat. Můžete si přidat složky svoje (dole napíšete název složky a použijete tlačítko Vytvořit. Tyto složky můžete použít třeba k třídění pošty. Důležitá je záložka Profily, kterou by každý uživatel hned po prvním přihlášení měl navštívit. Po přihlášení zde máte jeden profil s vaší e-mailovou adresou. Po kliknutí se zobrazí dialog nastavení profilu, kde vyplňte Zobrazit jméno vaším jménem (nutné, aby adresát věděl, od koho mu zpráva přišla, jinak spamové filtry označí vaši zprávu jako podezřelou a třeba ji hodí do koše), můžete vyplnit i organizaci, užitečná je i položka Podpis.

Zobrazení zpráv
Seznam zpráv se zobrazuje automaticky po přihlášení nebo po kliknutí na tlačítko E-mail v horní řadě tlačítek. Zprávy v okně zpráv je možné filtrovat a různě s nimi manipulovat. Označení zpráv se provádí v dolní části okna, kde je také poněkud zavádějící skupinka příkazů Složka: Kompaktní Prázdný. Při označení složky můžete provést její údržbu pomocí stlačení, kdy se volné místo po vymazaných zprávách odstraní - k tomu slouží příkaz Kompaktní. Prázdný slouží k odstranění obsahu složky!!! Takže pozor, ať si nezlikvidujete poštu. Naštěstí se to ptá a nelze to použít na systémových složkách. Zprávy jsou zobrazeny v podobě proužků s příslušným popisem, po poklepání na proužek se zobrazí zpráva kompletně. Zprávy je možné přetahováním myší přesouvat do jiných složek. Zprávy je také možné vyhledávat - políčko vpravo nahoře nad seznamem. Při označení zprávy mohu pomocí tlačítka nad seznamem vytvořit odpověď pro odesílatele zprávy nebo pro všechny uvedené adresáty, případně zprávu předat dál nebo odstranit. Zprávu je také možné vytisknout (spolu s dialogem nastavení tiskárny se zobrazí i náhled tištěné zprávy). První tlačítko zleva potom slouží k aktualizaci obsahu - kontrole nových zpráv.

Nová zpráva
Novou zprávu vytvoříte pomocí druhé ikonky nad seznamem zpráv. V okně máte základní pole. Adresát slouží k uvedení adresáta zprávy. Uvedete e-mailovou adresu, pokud budete mít uvedeny osoby v adresáři, potom stačí začít psát třeba jméno osoby a automaticky se nabízí položka z adresáře. Pokud potřebujete více polí pro adresy, použijete odkaz pod tímto polem. Nezapomeňte vyplnit předmět - slouží k identifikaci zprávy mezi ostatními a neuvedení předmětu je při používání elektronické pošty považováno za neslušné, či dokonce podezřelé. Řada bezpečnostních programů takové zprávy řadí mezi nevyžádané zprávy (spam).
Do vlastního pole s obsahem zprávy napíšete zprávu. Pokud chcete přiložit soubor jako přílohu, použijete ikonku se sponkou nebo v seznamu příloh vlevo kliknete na tlačítko +. Mějte na vědomí, že jeden soubor přílohy může mít maximální velikost 5 MB.

Pomocné nástroje vám umožní nastavit prioritu zprávy (raději příliš nepoužívat), vyžádat si doručenku, uložit zprávu mezi rozepsané apod. Zajímavým nástrojem by mohla být kontrola překlepů, pokud by byla v českém jazyce. Což není. Uživatelům Mozilla Firefox ale kontrola překlepů doinstalovaná do prostředí FF funguje.

K odeslání zprávy máte v horní části ikonku a dole tlačítko Odeslat nyní.

Adresář
Práce s adresářem je jednoduchá, proto ji nebudu příliš rozvádět. Do adresáře přejdete pomocí ikonky v horní řadě ikonek. V levé části oken budete mít seznam kontaktů, po označení řádku kontaktu se napravo zobrazí obsah. Položky (adresáty) je možné snadno vytvářet, snad by to mělo jít i tisknout nebo exportovat (neověřeno), nebo adresáty vyhledávat. Rozhodně označenému adresátovi můžete přímo začít tvořit novou zprávu.


Nyní konkrétní příklad zprovoznění:

Náš konkrétní příklad (naše testovací doména je luksa.eu u www.forpsi.com ) a postupujeme dle helpu pro Poštovní stanici

Před použitím poštovní stanice

Předtím, než budete používat poštovní stanici, musíte provést následující kroky.

1. Zaregistrujte si název domény se svou IP adresou (náš př. - zde u https://www.forpsi.com/domain/ - Najdeme si volné doménové jméno ) nebo si vyžádejte dynamický název domény. Informace o registraci naleznete v nápovědě k DDNS. .... u Forpsi po pár krocích uhraďte a čekejte na zaslání e-mailové informace o zprovoznění:

a až dojdou e-maily:

Tímto vám potvrzujeme, že řádně proběhla registrace vámi objednané domény:

luksa.eu

Věříme, že si u nás objednáte i další služby. Pro provoz vaší WWW prezentace je nutné mít kromě domény i vlastní webhosting nebo serverhosting. Proto bychom Vás chtěli upozornit na námi nabízené webhostingové a server-hostingové služby v jednotlivých variantách:

Aktuální nabídka námi nabízených služeb je k dispozici na www.forpsi.com.

2. Při podávání žádosti o název domény nebo dynamický název domény zadejte jako záznam MX (Mail eXchanger) poštovní domény svůj poštovní server (tedy název FQDN systému Disk Station). Pokud je například poštovní server mail.luksa.eu, pak jako záznam MX zadejte mail.luksa.eu

https://admin.forpsi.com/domain/whois.php?dom=luksa&k=eu

Jinak je to v našem případě u Forpsi takto:

9 0 . 1 7 9 . 3 8 . 7 5

Příklad (pouze ilustrační):
domena.cz        A        90.179.38.75
local.domena.cz  A        127.0.0.1
domena.cz        MX       luksa.eu
pop3.domena.cz   CNAME    pop3.luksa.eu
imap.domena.cz   CNAME    imap.luksa.eu
smtp.domena.cz   CNAME    smtp.luksa.eu
*.domena.cz      CNAME    luksa.eu
 

3. Povolte službu Složka uživatele na stránce Oprávnění. Zprávy uživatelů, přijaté i odeslané, budou ukládány v domovském adresáři; uživatelé tedy nebudou moci dostávat a odesílat zprávy, pokud nebude povolena služba Složka uživatele.

Po nainstalování balíčku Poštovní stanice
Po nainstalování balíčku potvrďte následující nastavení.

Nastavení domény e-mailů
Zadejte Název domény. Pokud chcete nastavit formát adresy uživatelů „uzivatel@luksa.eu“, musíte do pole Název domény zadat luksa.eu

Nastavení poštovního serveru
Povolte doručování a příjem e-mailů SMTP
.

Nastavení příjmu e-mailů
Abyste mohli přijímat zprávy přes poštovní klienty, musíte povolit alespoň jeden z protokolů (POP3, POP3 SSL/TLS, IMAP nebo IMAP SSL/TLS). Můžete povolit více protokolů.

Poznámky k webmailu
  1. Webmail se provozuje přes protokol IMAP, takže musíte povolit protokol IMAP a až potom webmail.
  2. Webmail neumožňuje přihlášení s prázdným heslem. Zkontrolujte, zda jste pro svůj účet nastavili heslo.
  3. Webmail neumožňuje přihlášení s účtem, jehož název obsahuje jiné než anglické znaky.

Předávání portů NAT - Pokud je vyžadován NAT, nastavte porty podle následující tabulky.

Protokoly SMTP POP3 IMAP IMAPS POP3S
Port 25 110 143 993 995
Poznámka IMAPS: IMAP přes SSL/TLS
POP3S: POP3 přes SSL/TLS

Pro přístup z venku potřebujete veřejnou IP (Public IP) ... např. pokud máte ADSL zde se dá zjistit, jakou ji máte:
http://whatismyipaddress.com/
http://www.whatismyip.com/
http://www.ip-adress.com/
http://www.ipaddressworld.com/
http://www.myipaddress.com/show-my-ip-address/
http://desktop.google.com/plugins/i/publicipviewer_marce.html?hl=cs

V našem případě zjistí veřejnou IP:
9 0 . 1 7 9 . 3 8 . 7 5

Takže např. u ADSL modemu v režimu Bridge můžete proroutovat veřejnou IP adresu např. O2 Telefonica a tím pádem dostat na Váš Synology server a ten by měl umět PPPoE klienta (nezkoušel jsem ... možná to ještě testnu.). Informujte se u svého poskytovatele internetového připojení zda máte pevnou veřejnou IP (pro zprovoznění nutné!!!) V každém pžípadě je jistě rozumné dát si např. RouterBoard (router) před tento server a na něm proroutovat Veřejnou IP adresu na SYNOLOGY server.

DNS záznamy - help u Forpsi
Aby webhosting správně fungoval je nutné, aby byla doména nasměrována na odpovídající webový a mailový server. Směrování se provádí pomocí tzv. DNS záznamů. Existuje jich více, ale nejpodstatnéjší jsou tyto:
  1. A - zde se uvádí IP adresa webového serveru - záznam, který provádí přímý převod doménového jména na IP adresu
  2. CNAME - alias ("stejné jako") - zde se uvádí jiné doménové jméno, které je dále převáděno na IP adresu.
  3. MX - server pro doručování pošty - zde se uvádí priorita a název mailového serveru. Priorita je celé kladné číslo. Čím je číslo menší, tím má záznam vyšší prioritu. V praxi to znamená, že pokud máte v DNS záznamu uvedeno více mailových serverů, je mail doručován na server s nejvyšší prioritou (nejmenší číslo v DNS záznamu) a teprve v případě, že tento server není dostupný je mail doručován na další server v pořadí (s druhým nejnižším číslem) - tomuto serveru se většinou říká záložní a bývá nakonfigurován tak, že se následně snaží maily doručit na mailový server s nejvyšší prioritou.
Příklad (pouze ilustrační):
domena.cz        A        81.2.194.136
local.domena.cz  A        127.0.0.1
domena.cz        MX       10 mxavas.forpsi.com
pop3.domena.cz   CNAME    pop3.forpsi.com
imap.domena.cz   CNAME    imap.forpsi.com
smtp.domena.cz   CNAME    smtpa.forpsi.com
*.domena.cz      CNAME    domena.cz

(Nejprve bude email doručen na server s vyšší prioritou - mail.domena.cz, a jestliže tento nebude odpovídat, přijde požadavek na další v pořadí). Bližší podrobnosti najdete v příslušných RFC


Malý help pro náš případ u forpsi.cz :
INTERNET CZ, a.s.
Ktiš 2
384 03, KTIŠ
Czech republic
IČO: 26043319 DIČ: CZ26043319
Raiffeisenbank, a.s. Prague, Czech republic
číslo účtu: 830809001/5500
IBAN - CZ5955000000000830809001
SWIFT - RZBCCZPP
Zákaznická linka (+420) 383-835353
NONSTOP Fax (+420) 383-835354
NONSTOP Fakturace (+420) 383-835355 08:00 - 16:00** ** platí pouze v pracovní dny, čas uveden v SEČ (GMT+1)
obecné informace forpsi@forpsi.com 08:00 - 16:00**
obchodní informace sales@forpsi.com 08:00 - 16:00**
informace o registraci domén domain@forpsi.com 08:00 - 16:00**
zákaznická podpora admin@forpsi.com NONSTOP
fakturační informace fin@forpsi.com 08:00 - 16:00**
připomínky, stížnosti (netechnické záležitosti) claim@forpsi.com 08:00 - 16:00**


Dosavadní dojmy:
Vše funguje jak má, ovšem u SYNOLOGY DS-209j web rozhraní pošťáka je až zoufale pomalé. Domácnosti to vadit nebude, že některé stránky webmailu se otevřou až za 15 sekund !!!, ale malé firmě by to jistě vadilo. Problém je, že SYNOLOGY DS-209j má velmi slabý hw. SYNOLOGY DS-209 a nebo SYNOLOGY DS-209j+ jistě pojede daleko svižněji.



Ostatní přehled používaných portů u SYNOLOGY serverů.

Port Protokol Popis Poznámka
20 TCP FTP-Data  
21 TCP FTP  
22 TCP SSH/Encrypted Network Backup  
23 TCP Telnet  
25 TCP SMPT (Mail)  
53 TCP Domain Name Service Name Resolution
67 UDP DHCP Client So the NAS can get an IP, normally not needed
80 TCP PhotoStation 2 + Video, Web Service Other ports can be added, in case 80 is not available.
123 UDP Network Time Protocol NTP Server
137 UDP NetBIOS  
138 UDP NetBIOS-Datagram  
139 UDP NetBIOS-ssn  
389 TCP/UDP LDAP For ADS Connection
443 TCP HTTPS Secured Web Service
445 TCP/UDP Microsoft-ds Also named CIFS or mentioned as Samba (shares of the NAS)
537   Network Media Streaming Protocol  
548 TCP Apple Filing Protocol  
554   Real Time Stream Protocol  
873 TCP Encrypted/Network Backup Rsync
989 TCP FTP-Data over TLS/SSL  
990 TCP FTP over TLS/SSL  
3306 TCP/UDP MySQL Service  
3689 TCP DAAP Digital Audio Access Protocol used by Apple’s iTunes  
5000 TCP Synology Management Console, File Station, Audio Station  
5001 TCP Secured Synology Management Console, File Station, Audio Station  
5432 TCP/UDP Download Redirector  
5353   iTunes Media Service  
6881-6890 TCP BitTorrent (before firmware v2.0.1-3.0401 you also need the ports 6891-6999)  
9997-9999 UDP Various Synology Client Utilities, such as Synology Assistant, Download Redirector, Data Replicator, USB Assistant  
55536-56559 TCP Default Passive FTP Range  

 


Nejdou Vám e-maily .... problém s odesílanými maily může nastat např. u ADSL Telefoniky O2. Stačí aby z jedné adresy se začalo spamovat (v mém případě mám u ADSL pouze jedinou a bude zablokován celý rozsah IP adres ... to nase..!!!.)



 


Odkazy související s dnešním článkem:
http://www.synology.com/enu/support/releaseNote/MailStation.php
http://internet.vprdeli.com/view.php?cisloclanku=2009080701
http://forum.synology.com/enu/viewforum.php?f=32
http://www.wiki.banan.it/index.php/DNS_z%C3%A1znamy

http://forum.synology.com/wiki/index.php/Email_Server_Installation_Guide