Mám rozmazané písmo na LCD a soused má ten sám LCD displej a má perfektně ostrý a čitelný text...

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ: Tento dokument je z archivu na www.wifimorava.com (+420-776-206200) . Za obsah článků jiných autorů a správnost případných informací v nich obsažených neručíme. Pokud byl znám zdroj článku, byl vždy uveden..... a při tom máme oba dva stejné rozlišení a dokonce stejnou grafickou kartu a stejné nastavení. Nevíte zda se jedná o hardwarový a nebo softwarový problém?

Za vše může z nejvyšší pravděpodobností tzv. funkce ClearType (jedná se o vyhlazování písma), která je automaticky aktivována při nainstalování operačního systému Microsoft Windows XP a nebo Microsoft Windows Vista. Dle našeho názoru je tato funkce spíše krokem zpět, protože ve výsledku je malé písmo rozmazané až nečitelné !

Když byla zapnuta funkce ClearType, písmo se nejen rozmazalo, ale objevily se v něm barvy, které jsem tam jaktěživ nezadával. Chvilku jsem si hrál s nastavením, i lupou jsem se díval na pořadí subpixelů, a výsledek byl ten, že jsem to zase vypnul. Subjektivně mi víc vyhovuje ostré a kontrastní (byť zubaté) písmo „černé na bílém“, než „vyhlazené“ barevné flíčky (tzv. „RGB na bílém“). Na LCD nejsem bohužel schopen okem rozpoznat #f5f5f5 od #ffffff, když to tak předepíšu, tak nevidím důvod, proč by mi ještě mělo #000 písmo na #fff pozadí hrát všemi barvami, když jsem je nepředepsal. Ovšem pozor, na notebooku jsem nastavil ClearType a nestačil jsem se divit. Písmo je mnohem lépe čitelné na LCD displeji notebooku DELL! Bohužel na všech ostatních noteboocích je to krok zpět !

Takto vypadá dle společnosti Microsoft rozdíl .. pravdou však je, že na většině LCDčkách je to mnohem horší a proto je ve většině případů, lépe nemít zapnuté vyhlazování fontů. Je to věc názoru, ale i to co jde zde uvedené od společnosti Microsoft, na mě působí dojmem, že ClearType není lepší ... ale je to samozřejmě věc názoru!

Proč se písma v aplikaci Internet Explorer zdají rozmazaná?
Pokud písmo na obrazovce v aplikaci Internet Explorer vypadá jinak než v ostatních částech systému Windows (je například rozmazané nebo tučné), může to být způsobeno technologií ClearType. ClearType je softwarová technologie vyvinutá společností Microsoft, která zlepšuje čitelnost textu na displejích LCD (Liquid Crystal Display), například těch, které se používají v přenosných počítačích a plochých monitorech. Písmo zobrazené technologií ClearType se může někdy jevit jako rozmazané při zobrazení na monitorech CRT (Cathode Ray Tube) nebo na nevyladěných monitorech LCD. Ve výchozím nastavení je technologie ClearType v aplikaci Internet Explorer vždy zapnuta, bez ohledu na konfiguraci systému Windows, ačkoli toto nastavení lze změnit.

Pokud se písmo nezobrazuje tak ostře, jak byste chtěli, můžete se pokusit optimalizovat technologii ClearType pro svůj monitor. Přejděte na web Microsoft Typography ClearType ( http://www.microsoft.com/typography/cleartype/tuner/Step1.aspx ) a vylaďte technologii ClearType podle pokynů. Web nainstaluje ovládací prvek ActiveX, který vám pomůže vyladit technologii ClearType pro váš monitor, nebo místo toho můžete stáhnout nástroj, který lze použít v režimu offline.

Pokud stále nejste spokojeni se vzhledem písma zobrazeného technologií ClearType v aplikaci Internet Explorer, můžete následujícím postupem technologii ClearType vypnout a používat v aplikaci Internet Explorer stejné nastavení jako v systému Windows. Potom můžete technologii ClearType vypínat (a zapínat) pomocí Ovládacích panelů systému Windows.

Nastavení aplikace Internet Explorer, aby používala stejná nastavení technologie ClearType jako systém Windows

V aplikaci Internet Explorer klepněte na tlačítko Nástroje a potom na příkaz Možnosti Internetu.
Klepněte na kartu Upřesnit, přejděte na část Multimédia, zrušte zaškrtnutí políčka Pro formát HTML vždy používat technologii ClearType a klepněte na tlačítko OK. Změny se projeví při dalším spuštění aplikace Internet Explorer.

http://www.microsoft.com/typography/cleartype/tuner/Step1.aspx
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=62457
http://support.microsoft.com/kb/306527/cs
http://www.windowshelp.microsoft.com/Windows/cs-CZ/Help/ee1b6ee7-6ab5-4036-9d58-fadcf54285931029.mspx
http://www.microsoft.com/cze/atwork/getworkdone/computingtips.mspx#EBD
http://www.microsoft.com/typography/ClearTypeInfo.mspx
http://www.tvfreak.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=4345
http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=9543
http://forum.builder.cz/read.php?18,2343595,2348478

http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=5457
http://www.ereses.cz/cleartype-vyhlazovani-pisma-ve-windows.htm
http://www.sosej.cz/Utility-A-Ovladace/Tweak-Registry-Ve-Windows/Cleartype-Tuner.html