Co je to HOAX? .... Falešná zpráva - Mystifikace - Novinářská kachna - Podvod - Poplašná zpráva - Smyšlenka - Výmysl - Žert - Kanadský žertík

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ: Tento dokument je z archivu na www.wifimorava.com (+420-776-206200) . Za obsah článků jiných autorů a správnost případných informací v nich obsažených neručíme. Pokud byl znám zdroj článku, byl vždy uveden.Dnešní den je pro Hoax asi největší pastvou a proto Vám přinášíme info o tom, co je to Hoax v IT ? HOAX je zpráva, která se snaží vzbudit u uživatele paniku, strach, unáhlené činy atd. Většinou to bývá upozornění na zaručeně „nejničivější virus“ v historii informační techniky a internetu, nebezpečí skryté ve vašem PC a tak dále… Prostě varování před neexistujícím nebezpečím.

Jak zachovat ledový klid nepřijít o nervy:

* HOAX – mnoho povyku pro nic. HOAX je solidně podaná lež, nesmysl, výmysl, žert. Někdo se prostě dobře vyspí a pošle do světa fámu, která může kolovat světem i léta (a to i v několika jazykových mutacích, když se najde dobrák, který to přeloží).
* Charakteristika HOAXu
o Snaží se, aby čtenář jednal unáhleně podle návodu (čímž můžete způsobit mnoho škody).
o Často obsahuje jména známých firem (Microsoft, IBM, Apple, Norton…), aby vzbudil větší důvěru.
o Chce být rozesílán. Nabádá k tomu, aby bylo rozesílání rychlé a hromadné (pošlete všem přátelům, varujte své blízké…).
* HOAXu je spousta typů (viz výše). Není orientován jen na svět PC, ale i mobilních komunikací, sociální cítění atd…
* HOAX není jen doménou internetu. V žurnalistice se mu říká novinářská kachna, v právnické hantýrce uvedení v omyl, pomluva nebo šíření poplašné zprávy. Internet svou „anonymitou“ poskytuje dobrou živnou půdu pro vznik takovéto zprávy a její lavinové šíření.
* Škodí přetěžováním linek, plní e-mailové schránky, otravuje a na základě obsažené informace si může čtenář uškodit.
* Pokud HOAX rozpoznáte, neposílejte ho dále.
* Pokud vám někdo neznámý, nebo i známý napíše, že je na světě strašlivě ničivý virus, že komponenty od Intelu mají sebe destruktivní čipy a nebo že se blíží konec světa, tak se nejprve zamyslete, zda budete věřit všemu, co je napsané, nebo použijete i mozek a zdravý rozum.
* Na závěr malý test: Buchar má kachní hlavu!!! Pošlete to všem!!! 87).

HOAX.cz ::. hoaxy, poplašné zprávy, řetězové e-maily (www.hoax.cz)
Už to není HOAX (www.earchiv.cz)
Hoax: Smažte si kus Windows! (www.technet.idnes.cz)
Hoax vybízí uživatele ke smazání systémové součásti (www.1pcrevue.cz)
iNFO o HOAX (www.ne.kvalitne.cz)
Hoaxy nebezpečí? (www.pcsvet.cz)
Jemný úvod do (anti)virové problematiky
(www.ics.muni.cz)