Jednoduchý GSM restartér ( resetátor WiFi zařízení - routerů, AP, serverů, problémových switchů apod. ) aneb Watchdog trochu jinak.

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ: Tento dokument je z archivu na www.wifimorava.com (+420-776-206200) . Za obsah článků jiných autorů a správnost případných informací v nich obsažených neručíme. Pokud byl znám zdroj článku, byl vždy uveden.Zejména v počítačové síti je potřeba učinit některé služby trvale dostupné a minimalizovat dobu výpadků. Jak na webovém, ftp, nebo databázovém serveru, ale zejména na stavebních kamenech sítě - např. routerech. Pro naše WiFi zařízení jsme byli donuceni vymyslet velmi levné GSM zařízení (dá se tomu říci GSM relé), které by v př. tzv. vytuhnutí resetovalo zařízení pouhým vytočením daného čísla mobilního telefonu, které je umístěno u zařízení např. access pointu. Vše je založeno na tom, že při vyzvánění mobilu se rozsvítí podsvícení displeje a fotoodpor dá podnět naší elektronice k rozepnutí napájení. K displeji stačí fotoodpor připevnit neprůhlednou páskou a na mobilu aktivovat přes profily jen povolení pro vyzvánění (a tím pádem i rozsvícení) jen při volání z daného telefonního čísla. Výhodou tohoto zařízení je, je schopno pracovat i s jakýmkoliv bazarovým i mírně poškozeným mobilem, který má podsvícení displeje při příchozím vyzvánění.

Samostatný resetátor síťově napájených zařízení

Zařízení je založeno na mikrokontroléru ATMEL ATTINY26L-8PI.

Napájení je 5V (červený vodič +5V, černý vodič 0).
Žluté vodiče jsou kontakty relé (rozpínací).

Tento náš projekt původně vznikl na popud problémů se switchem na naší lokální síti. Vzhledem k tomu, že je hlavní 8-mi portový switch relativně nedostupný, začal jsem řešit, jak zajistit jeho bezproblémový provoz. Switch se totiž čas od času "zbláznil" a bylo nutné ho zapnout a vypnout ručně. Dnes stejně dobře a vlemi spolehlivě funguje např. na našich APčkách.

Uvnitř krabičky jsou dva trimry, ten blíže ke kraji desky reguluje citlivost (je nastaven na maximum), trimr umístěný blíže ke středu desky určuje dobu rozepnutí kontaktu v rozsahu 5 - 65 sekund (je nastaven na střed, tedy asi 30 sec). Některé mobily svítí velmi málo (např. zrovna Siemens C35), proto musí být citlivost poměrně velká a je tudíž nutno zamezit přístupu okolního světla. Logika zařízení funguje tak, že po době osvětlení cca 1 sekundy sepne relé (na dobu určenou hodnotou nastavení příslušného trimru). Po uplynutí této doby čeká, až se fotoodpor opět zatmí, pak teprve je možné opětovně sepnutí relé dalším osvětlením odporu. (Bude-li na světle stále, proběhne pouze jedno sepnutí). Hlavně pozor na napájení, nepřipojovat vyšší napětí (přepólování snese, připojením na vyšší napětí by došlo ke zničení tohoto jednoduchého GSM restartéru). Relé je na 6V a je¨ho kontakt je na až 277VAC a 10 A. Odzkoušeli jsme, že v klidovém stavu má zařízení méně jak 3mA a v v př. sepnutí relé má cca 70mA.

Rozměry 57mm (s úchytem který můžete odbrousit 80mm) x 68mm x 30mm

Tento GSM hlídací pes byl vyvinut dle požadavků provozovatele WiFi bezdrátových sítí, kde je použit jako prostředek pro vzdálené resetování WiFi acces pointů, nebo routerů a celých serverů a úspěšně odzkoušen v síti WiFiMorava.com .

Náš service checker restarter zkrátka nakopávač padnutých služeb byl odzkoušen s :
Siemens (3V) - C10,C35,C45,C55,S10,S25,S35,M35,M50,MT50,A60
Ericsson (5V) - T10s,T20e (3V),T18s
Alcatel(3,6V) - 50l
Nokia 5110, 5210, 6210, 6310
... tak je fakt nezávislý na použitém mobilu.

Pokud by jste mě-li zájem o tento modu pro dálkový reset zařízení (GSM Watch dog ), tak je můžete objednat za cenu:


550,- Kč včetně DPH.
...za ty peníze se s tím určitě nemá cenu bastlit, protože by jste mohli dopadnout jako náš programátor vlevo na obrázku :-)