Proč někdy nestačí pouze vidět na přípojný bod (Access Point) ... aneb první Fresnelova zóna a On-Line kalkulačka.

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ: Tento dokument je z archivu na www.wifimorava.com (+420-776-206200) . Za obsah článků jiných autorů a správnost případných informací v nich obsažených neručíme. Pokud byl znám zdroj článku, byl vždy uveden.



Často se setkáváme s mylným dojmem a názorem, že stačí vidět na přípojný bod a příjem bezdrátového internetu bude bezproblémový, pokud tam nebude na daném a sousedních kanále rušen. Ovšem je tu tzv. Fresnelova zóna. Radiový signál se sice šíří po přímce, ale ne pouze paprskem. Převážná část energie je nesena v prostoru okolo přímky spojující vysílací a přijímací antény. Tento prostor má tvar elipsoidu (doutníku). Tato oblast se nazývá První Fresnelova (čte se Frenelova - first Fresnel zone) zóna a přenáší se v ní 90% energie. Při narušení této oblasti má spoj horší přenosové vlastnosti a je potřeba použít kvalitnější antény a kabely.

Radiové vlny se totiž nešíří jako laserový paprsek, vyzařovací schéma je podobné ragbyovému míči (viz obrázek), směrem do středu se zóna rozšiřuje a je to přísně dáno fyzikálními zákony. V této zóně by pokud možno neměly být žádné překážky - budovy, stromy a podobně (rapidně klesá dosah). Tato zóna šíření se nazývá Fresnelova (čte se prý Frenelova) zóna (FZ). Je jich více, nejdůležitější je pro nás 60% z první FZ. Výpočet je relativně jednoduchý poloměr toho míče, a tedy nejvyšší vzdálenost (v metrech) mezi středem a krajem je 60%×17.3×odmocnina(D/4f) kde D je vzdálenost v km, f je frekvence v GHz. Tohle samozřejmě nemusíte znát, ale měli byste mít představu - na frekvenci používanou 802.11b (2,4 GHz) je to vychází:


... ten šedý doutník je Fresnelova zóna

 
Nejdůležitějších je 60% z První Fresnelovy zóny. Pro 2,4GHz vychází 60% nejširší části:
Délka spoje 60% První Fresnelovy zóny
1 km 3,4 m
2 km 4,7 m
3 km 5,8 m
4 km 6,7 m
5 km 7,5 m

Tady je tabulka vypočítaných hodnot fresnelovy zóny (100%) na určité vzdálenosti

100 m : 1,8 m 500 m : 4,0 m 1500m : 6,9 m
200 m : 2,5 m 700 m : 4,7 m 2000m : 8,0 m
300 m : 3,1 m 1000 m : 5,6 m 2600 m : 9,1 m
400 m : 3,6 m 1200 m : 6,2 m 3000 m : 9,8 m

 

... tak a tady máme vzorový příklad (Visual Line of Sight je přímá viditelnost a Radio Line signal Sight je doutník radiového signálu)

On-line - Kalkulačka pro Fresnelovu první zóna

Šíření vln mezi přijímačem (RX) a vysílačem (TX) v pásmu 2,4GHz probíhá v jakési virtuální "trubce", v níž se přenáší většina energie. Tato "trubka" má poloměr "R", který je závislý na vzdálenosti od přijímače a vysílače a má tvar elipsy, nazývané Fresnelova zóna. V této zóně by neměla být překážka, protože brání "toku energie" (velmi zjednodušeno). Přímá viditelnost je naprostá nutnost u bezdrátového připojení ve venkovním prostředí. Navíc je nutné zajistit, aby ve Fresnelově zóně nebyl žádný předmět (dům, strom,..) Fresnelova zóna je prostor elipsovitého tvaru mezi přijímačem a vysílačem (viz.obrázek) Představme si přímku mezi přijímací a vysílací anténou. Při vzdálenosti 1 km je Fresnelova zóna uprostřed spoje cca 5,5m nahoru a dolu. Pro srovnání při vzdálenosti 0,5km je to asi 4m a na 200m je to 2,5m. Pokud není zajištěna Fresnelova zóna, nelze tento spoj provozovat. V praxi je vyzkoušené, že takovéto spoje fungují. Signál je ale chytán odrazem, vznikají interference a signál je nekvalitní. Spoj je pak nestabilní a nelze na něm dosáhnout větších rychlostí. Nelze ho tedy provozovat jako spoj typu vysílač-klient. Jinak je tomu při indoorových aplikacích. To není ale náš případ. Zajištění Fresnelovy zóny je možné správným umístěním antény (na komín, na stožár atd). Například - pokud překážka "odřízne" celou spodní polovinu zóny, útlum bude 6 dB (ztráta 75% výkonu).

On-line - Kalkulačka pro Fresnelovu první zóna
(Je funkční je pro adminy při tisku !)

Kmitočtové pásmo:
Vzdálenost "D" mezi vysílačem a přijímačem [m] :
Vzdálenost "d" mezi vysílačem a překážkou [m] :
Poloměr R zakázané zóny [m]:


 

Níže uvedený graf Fresnelovy zony na 2.4GHz na 3km vzdálenost.

Níže uvedený graf Fresnelovy zony na  5.5 GHz a 3km vzdálenosst

I "když je nejhůř", mělo by se vyvinout maximální úsilí k tomu, aby bylo volných aspoň 60% průměru zóny. Často stačí dát anténu o kus výš. A nezapomínejme, že uváděná čísla jsou "průměr bachratého válečku", a že tedy platí i "do stran".